this post was submitted on 21 Feb 2025
195 points (98.0% liked)

United States | News & Politics

2861 readers
732 users here now

Welcome to !usa@midwest.social, where you can share and converse about the different things happening all over/about the United States.

If you’re interested in participating, please subscribe.

Rules

Be respectful and civil. No racism/bigotry/hateful speech.

Post anything related to the United States.

founded 2 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] Plum@lemmy.world 8 points 2 months ago (3 children)

2.5 dozen = $20.39

$20.39÷30= $0.68 per egg.

The discount bulk store brand is still $8.16 per dozen where I am.

[–] phdepressed@sh.itjust.works 1 points 2 months ago (1 children)

They're using early January numbers instead of late January or early February.

[–] Plum@lemmy.world 1 points 2 months ago

So it doubled in a month. Fun times, yall.

[–] Majorllama@lemmy.world 2 points 2 months ago

Eggs are 12 dollars a dozen near me.

Good thing I know someone with chickens who sells her surplus eggs for 2 bucks a dozen lol