Going by some arguments in this thread, to ask a restaurant to be considerate for a section of the population is considered entitled but being a cheapskate and selfish money guzzler is a god given right and should be something to be proud of. Like, it doesn't even cost the restaurant $1-$2 extra per serving. Of course, when it comes to money.. fuck being considerate right?
News
Welcome to the News community!
Rules:
1. Be civil
Attack the argument, not the person. No racism/sexism/bigotry. Good faith argumentation only. This includes accusing another user of being a bot or paid actor. Trolling is uncivil and is grounds for removal and/or a community ban. Do not respond to rule-breaking content; report it and move on.
2. All posts should contain a source (url) that is as reliable and unbiased as possible and must only contain one link.
Obvious right or left wing sources will be removed at the mods discretion. Supporting links can be added in comments or posted seperately but not to the post body.
3. No bots, spam or self-promotion.
Only approved bots, which follow the guidelines for bots set by the instance, are allowed.
4. Post titles should be the same as the article used as source.
Posts which titles don’t match the source won’t be removed, but the autoMod will notify you, and if your title misrepresents the original article, the post will be deleted. If the site changed their headline, the bot might still contact you, just ignore it, we won’t delete your post.
5. Only recent news is allowed.
Posts must be news from the most recent 30 days.
6. All posts must be news articles.
No opinion pieces, Listicles, editorials or celebrity gossip is allowed. All posts will be judged on a case-by-case basis.
7. No duplicate posts.
If a source you used was already posted by someone else, the autoMod will leave a message. Please remove your post if the autoMod is correct. If the post that matches your post is very old, we refer you to rule 5.
8. Misinformation is prohibited.
Misinformation / propaganda is strictly prohibited. Any comment or post containing or linking to misinformation will be removed. If you feel that your post has been removed in error, credible sources must be provided.
9. No link shorteners.
The auto mod will contact you if a link shortener is detected, please delete your post if they are right.
10. Don't copy entire article in your post body
For copyright reasons, you are not allowed to copy an entire article into your post body. This is an instance wide rule, that is strictly enforced in this community.
I used to work in restaurants (both big and small), and while what you said is true, it only cost $1-2 extra per serving. But the restaurant can never stock their ingredients by "per serving". They have to buy wholesale from their suppliers. It really hurts smaller businesses when they only get to use a couple servings out of their 5 gallon non-dairy milk jug, then have to throw it out. Those things added up fast, and that's just one example.
It's common in restaurants and cafés in Europe to use normal 1L milk cartons even for normal milk - can't that be done in the US as well?
I get why restaurants need to buy in bulk, but why is the packaging is so huge?
they only get to use a couple servings out of their 5 gallon non-dairy milk jug
Don't buy so much at one time then? Doesn't seem that difficult a problem to solve, I do it every time my dairy-averse partner stays over for the weekend. Buy an amount that is reasonable for expected usage needs, it's easy. I'm not out here buying a 5 gallon bucket and then whining when my guests haven't drank all of it.
I hate to say anything in defense of Starbucks (as a small Coffee House owner), but non-dairy costs more in general. It's not like they are upcharging because they want to stick it to the lactose intolerant.
On the other hand, if young Timmy goes into anaphylactic shock everybody would change their tunes faster than you can say "Anaphylaxis"
Does it cost fifty cents more per cup? Doubtful.
Are we talking a non-dairy whipped topping here?
The idea that it costs more to put oats in a blender with an enzyme is more expensive to produce than breeding and feeding cows is pretty laughable. Non-dairy is only more expensive because of gigantic subsidies that simply don't need to exist in the modern era.
Edit: the number of you simping for a gigantic corporation is surprising. Oat water is cheap to make. Milk is not. You buy milk at the grocery store nearly at cost. You buy oat milk in branded containers in the yuppy-vegan-white-women priced section at gouging prices. Starbucks does not have costs like the grocery store lists their prices.
Not really Starbucks' jurisdiction tho
Eh... at their economies of scale I think the oat water would be far, far cheaper. They've vertically integrated quite a few ingredients - what's oat or almond milk to add to the list?
None of this is relevant the only point is if it costs the coffee house more. In other news vans that have wheelchair lifts installed are more expensive than those without.